اگر می خواهید نحوه طراحی سایت را یاد بگیرید مقاله چگونه طراح سایت شویم؟ را به عنوان یک منبع آموزشی ذخیره کنید و کنار خود داشته باشید. اما به خاطر داشته باشید که دنیای طراحی سایت مدام در حال تغییر است.

 بعد از اینکه بر اصول طراحی سایت مسلط شدید باید مهارت های طراحی تان را به سطح بعدی ببرید. به همین خاطر در این بخش تصمیم گرفتیم ترندهای برتر طراحی در سال جدید را بررسی کنیم.


1. عناصر ویدئویی:

اضافه کردن فایل های ویدئویی به صفحه اصلی سایت و صفحه محصولات یک شیوه محبوب در میان طراحان است. این ها بسیار زیباتر از گیف ها هستند و می توانند برای کاربران نیز جذاب باشند. اگر از سایت ساز برای طراحی سایت تان استفاده کردید باید ببینید این پلتفرم قابلیت اضافه کردن ویدئو را دارد یا خیر.

سایت ساز استارت به راحتی امکانات استفاده از ویدئو در ساختار سایت تان را در اختیارتان میگذارد.

اینَم بِخون: بهینه سازی سایت برای محتوای ویدئویی

2. استفاده از رنگ های سرزنده

استفاده از رنگ های جذاب در طراحی سایت

همانطور که می دانید پالت های رنگی پیچیده ای در دنیای طراحی وجود دارد. بیشتر طراحان وب دیگر به دنبال استفاده از محدوده امن رنگ ها نیستند. آن ها دوست دارند رنگ های مختلفی را با هم ترکیب کنند و از آن ها در طراحی هایشان بهره ببرند. 

سعی کنید از رنگ های سرزنده و شاداب در سایت تان استفاده کنید. اینکار می تواند شما را از رقبایتان متمایز کند.

اینَم بِخون: روانشناسی رنگ در طراحی سایت

3. موبایل، موبایل و باز هم موبایل:

این روزها نحوه کسب اطلاعات و مصرف آن توسط کاربران دچار تغییر شده است. بین ماه های آوریل و ژوئن سال 2019 در آمریکا، 41 درصد از گشت و گذارهای افراد در سایت ها از طریق موبایل بوده است. در سال 2015 این عدد 21 درصد بود. این موضوع نشان می دهد کاربران در عصر حاضر به دنبال استفاده حداکثری از گوشی های همراهشان هستند.

اگر شما نتوانید سایت موبایل دوستی در اختیار کاربران تان قرار دهید قطعا حمایت گوگل را هم از دست خواهید داد. این غول جستجو چند وقتی هست که گزینه ایندکس اول موبایل را ارائه کرده و تلاش می کند تجربه کاربران در سایت های موبایلی را بهبود ببخشد.

پس باید مطمئن شوید ظاهر و حس سایت شما بر روی دستگاه های موبایلی هم به درستی نشان داده می شود. خود را برای همه چیز آماده کنید. اگر می خواهید سایتی طراحی کنید که برای همه افراد قابل استفاده باشد باید به موبایل هم فکر کنید.


4. Drop shadow و عمق:

طراحان برای اینکه بتوانند چشم بازدیدکننده را به نوار ناوبری شان جلب کنند از گزینه هایی همچون Drop shadow استفاده می کنند. در این شرایط با اضافه کردن سایه ها می توان یک افکت سه بعدی ایجاد کرد. 

استفاده از چنین مواردی می تواند یک روش موثر برای اضافه کردن عمق به سایت باشد.

اگر به دنبال یک روش ساده برای استفاده از Drop shadow هستید، می توانید سایه هایی با لبه های سفت به متن عنوان تان بیفزایید و آن را از پس زمینه صفحه اصلی متمایز کنید. با اینحال باید مراقب باشید. 

طراحانی که از سبک های مینیمالیستی و فلت تبعیت می کنند هم تلاش دارند بهترین های خودشان را ارائه کنند. پس در استفاده از Drop shadow زیاده روی نکنید.


5. طرح گریدها:

اگر از مهارت های طراحی خود مطمئن هستید می توانید از طرح گریدهای مختلف هم استفاده کنید. گریدهای شکسته یا گریدهایی که با هم سازگار نیستند، جزو ترندهای برتر طراحی در سال جدید است. اینکار باعث می شود گریدها جذاب و چشم نواز به نظر برسند.

اگر می خواهید عناصر متنی و تصاویرتان با هم همپوشانی داشته باشد این بهترین تکنیک است. فقط به خاطر داشته باشید که اینکار ریسک بالایی دارد. فقط زمانی از آن استفاده کنید که مهارت کافی در طراحی داشته باشید.