تویوتا پریوس 2016 در بازار ایران + قیمت

جدیدترین مدل پریوس، پرچم دار خودروهای هیبریدی تویوتا و مشهورترین خودروی هیبریدی جهان، به تازگی وارد بازار ایران شده و با قیمت 150 تا 160 میلیون به فروش می‌رسد. پریوس 2016 مصرف فوق العاده کمی دارد و در آمریکا و اروپا استاندارد ایمنی 5 ستاره دریافت کرده است.

شاید یکی از عوامل اصلی موفقیت تویوتا و تبدیل شدن آن به قطب اصلی خودروسازی جهان، مدل هیبریدی پریوس بود. تویوتا با پیش‌بینی نیاز به تغییر به انرژی‌های پاک، پریوس را به عنوان خودروی بی‌رقیب وارد بازار کرد و این خودرو به خاطر عملکرد فوق‌العاده‌اش خیلی زود به محبوب‌ترین خودروی هیبریدی تاریخ تبدیل شد. مدل 2016 این خودرو به خاطر ظاهر بسیار خاصش، مخصوصا در قسمت چراغ‌های جلو و عقب، طرفداران مخصوص به خود را دارد و البته با انتقادهایی هم روبرو بوده است. در هر حال چیزی که واضح است این است که عملکرد پریوس مثل همیشه قابل اعتماد است. شتاب و هدایت‌پذیری فوق‌العاده، بی‌صدایی، و فضای مناسب کابین و صندوق عقب (به دلیل جای‌گذاری باتری زیر صندلی عقب) از عوامل محبوبیت این خودروی هیبریدی هستند. واردات این خودروی پیشرفته در حال حاضر بسیار محدود است.

خودروی هیبریدی تویوتا پریوس 2016

نحوه‌ی عملکرد خودروهای هیبریدی

خودروهای هیبریدی در واقع از یک موتور الکتریکی و یک موتور درون‌سوز بنزینی استفاده می‌کنند. در سرعت‌های پایین‌تر از 45 کیلومتر بر ساعت، خودرو فقط از نیروی محرکه‌ی الکتریکی استفاده می‌کند و در این صورت مصرف بنزین و آلایندگی صفر است.

در سرعت‌های بالاتر، وقتی خودرو می‌خواهد شتاب بگیرد، موتور بنزینی وارد عمل شده و به نیروی موتور الکتریکی می‌افزاید، در همین حال نیروی محرکه‌ی ایجاد شده باتری را دوباره شارژ می‌کند. در این حالت هم آلایندگی ناشی از مصرف سوخت، کمتر از یک خودرو با موتور درون‌سوز تنها است. از ویژگی‌های جالب این خودروها امکان شارژ باتری در هنگام ترمزگیری در سرپایینی است. یعنی علاوه بر استفاده از سیستم ترمز هیدرولیکی که در اکثر خودروهای مدرن استفاده می‌شوند، این خودروها قادر هستند انرژی حاصل از ترمزگیری را در باتری ذخیره کنند.  

در شرایط ایست، موتور بنزینی به طور خودکار خاموش می‌شود و موتور الکتریکی خودرو را آماده‌ی حرکت دوباره نگه می‌دارد. این امر باعث می‌شود افزایش مصرف ناشی از ترافیک‌های سنگین شهری، در این خودروها به حداقل برسد.

پریوس علاوه بر مجهز بودن به این تکنولوژی‌ها، از بالاترین امکانات ایمنی و حس راضی‌کننده‌ی رانندگی هم برخوردار است، و همین موضوع آن را به زبانزد طرفداران خودروهای پاک تبدیل کرده است. رقیب اصلی این خودرو، خودروهای تماما الکتریکی تسلا هستند که با توجه به امکانات فوق‌العاده‌ی خود، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند. قیمت این خودرو در بازار جهانی حدود 24000$ است. 

نحوه ی کار خودروهای هیبریدی

مشخصات پریوس:

مصرف سوخت 4.5 لیتر در 100 کیلومتر

موتور ۱٫۸ لیتری ۴ سیلندر ، DOHC

۱۶ سوپاپ با تکنولوژی VVT-i

ولتاژ کار برقی ۶۰۰ ولت

ولتاژ باتری 201.6 ولت

نوع باتری HV باتری هیبریدنیکل متال

حداکثر قدرت موتور ۱۲۱ اسب بخار

داشبورد خودروی هیبریدی تویوتا پریوس 2016